Adana Rotary Kulübü Projeler

2018 - 2019 Dönemi

ADANA ROTARY KULÜBU 16.FOTOĞRAF YARİŞMASINDA ÖDÜL OLAN FOTOĞRAFLARIN SERGİSİ


Uluslararası Fotoğraf Yarişmamızı bu yıl Adana Portakal Çiçeği Karnavalı programına dahil ettirdik.Yarişmamızda ödül almaya hak kazanan ve sergilemeye hak kazanan fotoğrafları karnaval için Adana’ya gelen konuklarınız da izleyebilecek.Altınoran Sanat Galerisi’nde 4 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da açılışının yapılacağımız sergimiz 10 Nisan’a kadar açık kalacak.

ADANA ROTARY KULÜBÜ % 100 PAUL HARRIS DOSTU KULÜP


ADANA ROTARY KULÜBÜ 69 ÜYESİ İLE EN SON ÜYE OLAN 3 ÜYE İLE PAUL HARRIS DOSTU YAPARAK % 100 PAUL HARRIS DOSTU KULÜP ÜNVANINI ELDE ETMİŞTİR.Kulübümüze en son katılan, Selçuk Sızmaz, Yalçın Özen, Hasan Kodal dostlarımız Paul Harris dostlu oldular.Geçen haftaki toplantıda rozetleri DGB Ugur Paksoy, GDB Cevdet Naci Gülalp ve Yönetim Kurulu Üyemiz GDB Mustafa Akçay tarafından takıldı..Paul Harris dostu olan dostlarımızı tebrik ediyorum.Böylece kulübümüz % 100 Paul Harris Dostu Kulüp ünvanını kazanmış oldu.

ADANA ROTARY -ÇUKUROVA ROTARY TLG PROGRAMI


ADANA ROTARY KULÜBÜ VE ÇUKUROVA ROTARY KULPLERİ ORTAKLAŞA 11.TLG PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRDİ. 11.Toplum Liderleri Geliyor (TLG ) seminerleri, 22 Şubat 2019 Cuma günü başladı.20 Nisan 2019 tarihine kadar 8 hafta sürecek seminerler,Cuma günleri 14.00-17.00 saatleri arasında Ç.Ü.Eğitim Fakültesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda, Cumartesi günleri Sabah 9.00-13.00 saatleri arasında Seyhan Oteli eğitim salonunda yapılacak. Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılacak bu seminerlerin, öğrencilerimize mezun olduktan sonra, eğitimcilik hayatları boyuncu çok önemli katkıları olacağını düşünüyoruz.

ADANA ROTARY KULÜBÜ RESİM SERGİSİ


ADANA ROTARY KULÜBÜ ÜYE VE EŞLERİNDEN OLUŞAN 12 KİŞİLİK BİR RESSAM GRUBU Ç.Ü.DE OKUYAN BURSİYERLER YARARINA FON YARTAM AMACI İLE KARMA RESİM SERGİSİ GERÇEKLEŞTİRDİ.6-13 MART 2019 TARİHLERİ ARASINDA ADANA VAGABOND SANAT GALERSİİNDE GERÇEKLEŞEN SERGİYE ÇOK YOĞUN KATILIM OLDU .BİR OCAKBAŞI PROJESİ OLAN BU SERGİLEMEDEN 9800 TL FON YARATILDI .

ADANA ROTARY KULÜBÜ 16.ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI


ADANA ROTARY KULÜBÜ'NÜN GELENEKSEL PROJELERİNDEN OLAN 16.ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI YAPILDI .23 MART 2019 TARİHİNDE ALTINORAN SANAT AKADEMİSİNDE İKİSİ YURTDİŞİNDAN GELEN TOPLAM 5 JURİ ÜYESİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRME YAPILDI 36 ÜLKEDEN 443 KATILIMCI 1728 FOTOĞRAFLA KATILDI .NO BORDERS NO LİNE TEMASI NA GÖRE 12 FOTOĞRAF ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞTR.ÖDÜL TÖREN VE ÖDÜL ALAN FOTOĞRAFLARIN SERGİLEMESİ TÜM HALKA AÇIK BİR ŞEKİLDE 04 NİSAN 2019 TARİHİNDE ALTINORAN SANAT GALERİSİNDE YAPILACAKTIR.

ADANA ROTARY KULÜBÜ -TEV YARARINA RUNATOLIA MARATONU - İYİLİK PEŞİNDE KOŞ PROJESİ


TEV YARARINA 3 MART 2019 PAZAR GÜNÜ ANTALYA DA RUNATOLIA MARATONUNDA KOŞTUK .KİŞİSEL SOSYAL MEDYA KANALI İLE 51 BAĞİŞTIÇAN 2700 TL BAĞİŞ TOPLMADIM .

ADANA ROTARY KULÜBÜ'NDEN ''DEMANS HASTALIĞI NASIL ÖNLENEBİLİR '' KONULU SEMİNER


Adana Rotary Kulübü Hasatalıkları önleme projesi kapsamında 7 Şubat 2019 Perşembe günü saat 10.00 ‘da Adana, Yureğir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile ortaklaşa semt sakinlerine yönelik olarak Mehmet Akif Ersoy Kültür merkezinde külüp üyemiz Dr.Sabri Yurdakul tarafından ‘’Demans Hastalığı Nasıl Önlenebilir’’ konulu seminer verdi.

ADANA ROTARY GLOBAL GRANT -ROTARY VAKFINDAN 7 MART HASTANESİNE TIBBI EKİPMAN BAĞİŞİ


Adana Rotary Kulübünün paydaş olduğu, UR.7980.Bölge kulüplerinden New Haven Rotary Kulübü, Yale College Rotaract Kulübü ve bölgemizden İskenderun Rotary Kulübü ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında, 16 Ocak Çarşamba günü külüp üyelerimiz ile Kadirli Yedi Mart Hastanesi’ne gittik.2430.Bölge Guvernörümüz Altan Arslan’in da katılımı ile açılış töreni gerçekleştirdik.Rotary vakfından sağlanan fon ile hastaneye teslim edilen 1 Adet röntgen cihazı ve 1 adet küvezin hastanenin ihtiyaçlarını karşılamada ne kadar önemli olduğunun farkına vardık.Törende hastane başhekimi Mustafa Gürlek hastane hakkında geniş bildi verdi.Kulübümüz, Rotary vakıf projesi kapsamında hibe edilen cihazların 3 sene boyunca hastalarda kullanım istatistiklerini raporlayıp Rotary Vakfına gönderecek.

ADANA ROTARY INTERCITY TOPLANTISI -5 OCAK ADANA'NIN KURTULUŞ GÜNÜ


5 Ocak 2019 Cumartesi akşamı Seyhan Otel’de, Adana’daki 6 Rotary Kulübü ile ortaklaşa Intercity şeklinde ‘’5 Ocak Kurtuluş Gecesi’’ düzenledik.Geceye 2430.Bölge Guvernörümüz Sayın Altan Arslan ve sevgili eşi Neslihan da katıldı. Kulüp üye ve eşlerimiz katıldığı toplantıda tarihçi ve turizimci Ali Murat Merzeci konuk konuşmacımız idi.Sayın Merzeci Adana’ nın Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini ve önemini yaptığı güzel sunum ile akıcı bir dilde anlattı.Tüm katılımcıların ilgiyle izlediği toplantıda Sayın Merzeci’nin sunumu çok büyük beğeni topladı.

ADANA ROTARY KULÜBÜ GLOBAL GRANT PROJESİ


Kulübümüz GG 1870430 Global Grant nolu proje kapsamında UR.7980.Bölge kulüplerinden New Haven Rotary Kulübü ile ortaklaşa yürütülğü proje ile Osmanye Kadirli İlçekapsamında si’ndeki Özel 7 Mart Hastanesi’’ne tıbbı ekipman desteği sağlamaktır.Projeye UR.7980 bölgede başta New Haven Rotary Kulübü olmak üzere, 8 Rotary Kulübü, 7980.Bölge ,Yale College Rotaract Kulübü, Florida Üniversitesi ögrenci grupları ve bir çok Rotaryen dostu maddi katkı koymuştur.Projenin toplam bütçesi 52.550 usd dir..Kulübümüz bu projedeki görev ve sorumluğu tıbbi teçhizatların hastaneye teslimi ve kayıt altına alınmasını sağlamak,teslimat sonrasında kurulumunu denetlemektir. Sonrasında ise teçhizatların uygun kullanımı ve uygulanmasını sağlayacaktır.

ADANA ROTARY KULÜBÜ GÖRME ENGELLİLER OKULUNA GÖZ TARAMASI


27 Kasım 2018 Salı Günü, Uzman göz doktorlar Prof.Dr.Rana Yaycıoğlu,Doç. Dr.Nedime Şahinoğlu Keşkek ve Dr.Deniz Altınbay tarafından Adana Çukurova İlçesi Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler Okulu’nda göz taraması yaptık. Okuldaki yaklaşık 80 görme engelli çocuk taramadan geçildi.Tarama sonucunda klinikilerde yapılacak detaylı muayenelerle 31 öğrencinin görme derecesinin yükseltilebileceği tesbit edildi.

ADANA ROTARY KULÜBÜ GÖRME ENGELLİLER OKULUNA BRAILLE KITAP BAĞIŞLADI


27 Kasım 2018 tarihnde 6 odak noktamızdan birisi olan Temel eğitim ve okuryazlık kapsamında Adana Çukurova ilçesi Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler Okulu kütüphanesine 85 adet Braille alfabesi ile yazılmış kitapları okula bağışladık.Okul kütüphanesinde Kulüp üye ve eşlerimiz ile görme engelli çocuklarla beraber olduk.Çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

ADANA ROTARY KULÜBÜ YAZA VEDA GECESİ


11 Ekim 2018 Perşembe günü kulübümüzün geleneksel Yaza Veda gecemizi gerçekleştirdik.Çok güzel bir sonbahar akşamı Divan Oteli Roof Barında kulüp üyelemiz ve eşlerimiz ile biraraya geldik.Hoş sohbetlerin yapıldığı gecede, yaz boyunca ayrı kaldığımız için birbirimiz ile doyasıya hasret giderdik.Gecenin ilerleyen saatlerinde Adana’da yetişmiş pop sanatçılarımızdan Begüm Obiz ve orkestrası sahne aldı.Gece geç saatlare kadar eğlendiğimiz gecede, geriye hoş, tatlı anılarımız kaldı.

ADANA ROTARY KULÜBÜ ÜYEMİZ BETA FİDANCILIĞA İŞYERİ GEZİSİ DÜZENLEDİ


27 Eylül 2018 tarihinde üyemiz Gürsel Tanrıver’in sahip olduğu, Beta Fidancılık üretim tesislerine işyeri gezisi düzenledik.Dostlarımız Gürsel ve Emine Tanrıver’in işyerlerini gezip; meyve islahı ile ilgili yapmış olduğu faaliyetleri yakından izledik.Üyelerimizden çok yoğun katılımı olduğu bu geziye Sevgili Şenel Gül ve Rana Yaycıoğlu da katıldı.Geziye katılan dostlarımıza ve işyerinde bizleri ağırlayan sevgili Gürsel Tanrıver’e, meyve islahi alanında yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları hakkında verdiği bilgiler için sevgili Emine Tanrıver’e ve çok teşekkür ederiz.

ADANA ROTARY KULÜBÜ-KASTAMONU ROTARY KULÜBÜ ENGELLİ RYLA YA KATILIM


Kastamonu Rotary Kulübünün düzenlemiş olduğu Engelli RYLA seminerine Adana dan Sevgi Keskin adında yarı görme engelli kızımız Sevgi Keskin'i gönderdik.Sevgi dönüğünde Kulübümüze gelip duygularıı anlattı ve RYLA seminerininde öğrendiklerinin kişisel gelişimine çok büyük katkı sağladığını ifade etti.

ADANA ROTARY KULÜBÜ MEME KANSERİNDE ERKEN TANI FARKINDALIK SEMİNERİ


Toplum hizmetleri projesi olarak, 6 Odak noktamızdan birisi olan Hastalıkları önleme kapsamında 22 Kasım 2018 Perşembe günü Yüreğir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile ortaklaşa Yüreğir Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde kadınlara yönelik olarak ‘’ Meme Kanserinde Erken Tanı ‘’ farkındalık semineri düzenledik.Sevgili Tolga Tutaş & Safiye Ocakbaşı Grubu öncülüğünde, Sevgili Dr.İdil Boyar dostumuz,60 kişilik bir kadın grubuna Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nden aldığımız meme maketleri üzerinde sunum yaparak uygulamalı eğitm verdi.

ADANA ROTARY KULÜBÜ MESLEK HİZMETLERİ ÖDÜL TÖRENİ ADANA ROTARY KULÜBÜ MESLEK HİZMETLERİ ÖDÜL TÖRENİ


8 KASIM 2018 TARİHİNDE KULÜBÜMÜZÜN MESLEK HİZMETLERİ ÖDÜL TÖRENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. Berlin’de Alman Senfoni Orkestra’sında 2. Başkemanist olarak görev yapan 26 yaşındaki Hande Küden’e Türkiye’nin en köklü Rotary kulüplerinden birisi olan Adana Rotary Kulübü tarafından, Meslek Hizmetleri Ödülü verildi.

ADANA ROTARY KULÜBÜ YURTDİŞI KULÜP GEZİSİ-BURS FONUNA KATKI


16-21 Ekim 2018 tariihleri arasında Kulübümüzün yurtdişi gezisini İtalya’nin güneyindeki en keyifli bölgelerinden Sicilya’ya gerçekleştirdik.Catania,Palermo gibi tarihi şehirlerinin yanısıra, muhteşem doğasıyla ünlü turistik şehirleri olan Siracusa, Noto ve Taomina gibi şehirleri gezdik.35 kişinin katıldığı gezimizde çok güzel anılar biriktirdik, çok güzel birliktelikler yaşadık. Bu gezi sayesinde, geziye katılan dostlarımızın yaptığı katkılar ile kulübümüzün burs fonuna 20.000 TL fon sağladık.Bütün bu nedenlerle geziye katılan tüm dostlarımıza ve sevgili eşlerimize ve organizasyonda emeği geçen GDB Coşar Çopuroğlu’na şükranlarımı sunarım .

ADANA ROTARY 17.ESAT TUĞBERK ROTARY SPOR ŞENLİĞİ KATILIM


Bu sene 17.si yapılan Esat Tuğberk Rotary Spor Şenlikleri, 4-7 Ekim tarihleri arasında Güverörümüz Altan Arslan ve Sevgili eşi Neslihan’ın da katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlandı.Kulüp sporcularımızın can siparane mücadele ettiği müsabakalarda 2 Birincilik, 3 üçüncülük kazandık. Şenliklerin sonunda sevgili Abdullah Öngen Tenis branşında tek erkeklerde ve GDB Kadir Ateşok önderliğindeki tavla takımımız tavla branşında şampiyon oldular.Voleybol,Basketbol takımımız ve sevgili M.Kemal Önder masa tenisi branşında üçüncü oldular.GDB Cevdet Naci Gülalp en kıdemli rotaryen ödülüne layık görüldü.Şenliklerde ayrıca Adana Görme Engelliler futbol takımı ile farkındalık yaratmak adına, Bölge Guvernörümüz Altan Arslan ve tüm kulüp başkanlarımızın katılımı ile gözlerimiz kapalı halde futbol oynadık.2430 Bölge Kök Hücre Bağış Komitesi tarafından kurulan Kızılay standında kan bağışı yapıldı. Dostluk, kardeşliğin hakim olduğu spor şenliğine, kulübümüzden 30 üyemiz, eşlerimiz, çocuklarımız, rotaract ve interact gençlerimiz ile katılım sağladık; 3 gün boyunca doyasıya eğlendik.

ADANA ROTARY KULÜBÜ'NÜ GUVERNÖRÜMÜZÜN RESMİ ZİYARETİ


4 Ekim 2018 Perşembe günü UR.2430.Bölge Guvernörümüz Altan Arslan kulübümüzü ziyaret etti. Gündüz programında kulübümüzün geçmiş dönemlerde yapmış olduğu bazı projeleri gezerek; kendi dönemimizde bu projelerinin üstüne ne tür projeler yapacağımızı anlattık.Kendi başkanlık dönemlerinde yaptıkları bu projeleri gezerken bizlere eşlik eden GDB Ali Münif Yeğenağa’ya ,GDB Gürcan Gül’ e ve Guv.Yardimcimiz Kazım Apa’ya bizlere yaşattıkları bu gurur abidelerinden dolayı teşekkür ederim. Akşam yapılan toplantıda, Güvernörümüz, kulüp üye ve eşlerine hitaben yaptığı konuşmasında, kulübümüzün geçmişte yaptığı eserleri gezip incelemekten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi.Kulübümüzün çok köklü bir kulüp olması nedeni ile bölgemizdeki daha az sayıda üyesi olan kulüplere, geziler düzenleyerek onlara el uzatmasını ve mentörluk yapmasını tavsiye etti.Sevgili Güvernörümüze konuşmasının sonunda kulübümüzün 50.yılı anısına yaptırdığımız rozeti takdim ettik.Aynı zamanda toplantıya katılan tüm dostlarımıza 50.yıl rozetlerini dağıttık.

ADANA ROTARY KULÜBÜ MOR MENEKŞELER POJESİ


ADANA ROTARY KULÜBÜ MOR MENEKŞELER PROJESİ KAPSAMINDA ; Sporcu kızımız, Adana'da Okçuluk alanında faaliyet gösteren, 15 yaşındaki Nilay Atanur’u Okçuluk Federasyonu’nun Antalya da düzenlediği‘’ 2018 Açıkhava Türkiye Şampiyonasına ‘’ gönderdik.Bu konuda yol, katılım ücreti ve konaklama masraflarını karşıladık. Yine aynı proje kapsamında; Mor Menekşelerimiz; Piyanist Zeynep ve Kemanist Bahar Yargı kardeşler, Rusya’daki Çaykovski Konservatuarının lise 1.sınıfında müzik eğitimlerine devam etmekteler.Şehrimizde doğup büyüyen bu genç yeteneklerimizin Adana –Moskova ucak seyehat giderlerini karşıladık.Bundan sonra da seyehat ve eğitim giderlerine katkı sağlayacağız.

ADANA ROTARY KULÜBÜ EŞLEŞMİŞ BAĞIŞ PROJESİNE KATKI


2430.Bölge Federasyonunun ve diğer Rotary kulüplerinin ortak olduğu Kulübümüzün de katıldığı eşleşmiş bağiş projesine 2625 USD katkı koyduk. Uluslararası Rotary’nin 6 ana başlığı içerisinde olan,’’Barış ve antlaşmazlıkların çözümü’’ konusunda Melodi Var Öngel isimli Adanalı doktora adayı kızımızın gereken şartları sağlaması sonucunda Londra'da, London School of Economics (LES)'de Peace and Conflict Resolution üzerine yapmayı planladığı doktorasına Eşleşmiş Bağış Projesi kapsamında diğer Adana kulüpleri ile beraber sponsor olduk. Katıldığımız projenin numarası aşağıdaki gibidir: (Global Grant No:1874978)

ADANA ROTARY KULÜBÜ YURTİÇİ-SELİMİYE KÜLUP GEZİSİ-BURS FONUNA KATKI


21-24 Eylül 2018 tarihleri arasında, Kulüp üyemzi Tanju Olcar dostumuzun Marmaris Selimiye’deki Butik otelinde, muhteşem bir hafta sonu geçirdik.Sevgili Tanju ve Nebiye geçirdiğimiz 3 gün boyunca bizleri evlerinde gibi ağırladılar.Badem Tatilevinde olağanüstü hizmet kalitesi ile tüm çalışanlar bizlerden tam not aldı.Bu muhteşem ev sahipliğinden dolayı kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz.Bu geziden elde edilen 4500 TL ek gelir kulübümüzün burs fonuna aktarıldı.

ADANA ROTARY KULÜBÜ -SEYHAN ROTARY KULÜBÜ BABA ÇOCUK KAMPINA KATILIM


8-9 Eylül 2018 tarihleri arasında Kozan’ın Küp vadisinde, Adana Rotary kulüpleri ortaklaşa Baba Çocuk kampı gerçekleştirdik.Kampa kulübümüzden ben, yeğenim Arda, Rıfkı Başlamışlı ve sevgili Sarp katıldık.Adana, Seyhan, Çukurova ve Güney Rotary kulüplerinden toplam 20 Rotaryen babanın ve çocuklarının katılım sağlandığı bu etkinlikte, çocuklarımız ile unutulmaz anlar yaşadık, muhteşem manzaralı Küp şelelari’nde doyasıya serinledik..

ADANA ROTARY KULÜPLERİ - TEV İŞBİRLİĞİİLE TEV BURSİYERLERİNE İŞ EDİNDİRME


Adana’daki Rotary külüplerimiz ve TEV Adana Şube Müdürlüğü ile ortak projemiz olan ‘’TEV Bursiyerlerine El Ver; Hayatlarına Yön Ver ‘’ isimli projemiz kapsamında TEV’den başarı bursu olarak üniversiteden mezun olan işsiz gençlerimizin, siz değerli Rotaryen dostlarımızın refaransları ile, işe yerleşmelerini sağlamayı amaçladık.Hedefimiz dönemimiz boyunca 6 Rotary kulübü olarak, 30 tane gencimizin işe yerleşmelesine yardımcı olmaktır.Bu güne kadar gelen 5 CV den 1 tanesini işe yerleştirdik.

ADANA ROTARY KULÜBÜ -KAPADOKYA OTİSTİK ÇOCUKLAR YAZ KAPMINA KATILIM SAĞLADI


18 Temmuz 2018 tarihinde Otistik çocuğumuz Gökay Öge’yi annesiyle beraber Kapadokya’da düzenlenen ‘’Otistik Çocuklar Yaz Kampına’’ gönderdik.Bu sene 12.si düzenlenen ve Kapadokya Rotary Kulübü’nün başarı ile sürdürdüğü, diğer Rotary Kulüplerinin de katkıda bulunduğu bu projedir bölgemizde tam anlamı ile, otistik çocuklara ve ailelerine hitap eden,kalıcı bir proje haline gelmiştir.