Sayı 20

4.04.2024

Tum Mektuplar

Sevgili Dostlarım,

Yaklaşık bir yıl önce Bölge BES ve Asamble’sinden döndükten sonra gerçekleştirdiğimiz Kulüp Asamblesinde bir sunu yaparak sizlerle dönem hedeflerimizi ve yönetim kurulumuz ve eşleri ile beraber planladığımız projeleri paylaşmıştım. Dönemimiz boyunca hem ilimizde hem de deprem bölgesinde gerçekleştirdiğimiz birçok hizmet projesini hem içinde yer alarak hem de bültenimizden takip ettiniz. Bu yazıda hizmet projelerimizi tekrar etmek niyetinde değilim. Ancak Kulüp Asamblemizdeki sunuda dönemimizde kulübümüz ile ilgili önceliklerimizi de sıralamıştım. Bu mesajımda sizlerle kulübümüzle ilgili hedeflerimizi ve bunlara ulaşmak için neler yaptığımızı paylaşmak istiyorum.

Dönemimiz bildiğiniz gibi 2023 Temmuz ayı ile başladı. Yönetimi devraldığımızda tüm dünya ve ülkemiz ile beraber kulübümüz de olağanüstü şartlarla sınandığımız bir süreçten geçmişti. Küresel salgın, ekonomik kriz ve bunların üzerine ülkemizi ve bizleri derinden sarsan deprem felaketi hepimizin yaşamında ve yaşamdaki önceliklerinde değişikliklere yol açtı. Bir çoğumuz bu süreçte sevdiklerimizi kaybettik, kulüp üyelerimizden vefat edenler oldu. Bir çok kulübün büyük güç kaybı yaşadığı bu dönemi Adana Rotary Kulübü sağlam gelenekleri ve bu dönemde başkanlık yapan GDB Mutlu Doğru, GDB Kemal Attila, GDB Alpay Sezgin ve GDB Bülent Boyar’ın dirayetli liderliği ile mümkün olan en az hasar ile atlatabildi. Her dört Geçmiş Dönem Başkanımıza da şükranlarımı sunuyorum. Bu şartlarda elbette ilk önceliğimiz kulübümüzdeki dostluk ve aile ortamının ve hepimizin alışkın olduğu sıcak birlikteliğin tekrar sağlanması idi. Bu amaçla toplantılarımıza katılımı arttırabilmek için tüm toplantılarımıza güçlü konu ve konuşmacı davet etmeye gayret gösterdik. Eşlerimizin de ilgisini çekebilecek konuşmacıların olduğu tüm toplantılarımızı eşli olarak yaparak eşlerimizin sadece projelerde değil, toplantılarda da kulübümüzün içinde olmalarına gayret ettik. Ayrıca eşlerimiz için Eşler Toplantıları düzenleyerek özellikle kıdemli ve yeni üye eşlerinin sık sık bir araya gelerek birbirlerini daha yakından tanımalarını amaçladık. Bunlara ek olarak kulübümüzdeki aile ortamının harcı olan Ocakbaşı Gruplarımızın düzenli toplanmalarını teşvik etmek için gruplardan bütçemize katkı sağlayacak projeler veya hizmet projeleri gerçekleştirmelerini istedik. Ancak memnuniyetle şunu belirtmeliyim ki kulübümüzün en sağlam geleneklerinden biri olan Ocakbaşı Toplantılarını gerçekleştirmek için Ocakbaşı Gruplarımız hiçbir teşvike ihtiyaç duymadan kendiliklerinden düzenli bir şekilde toplandı. Dostluğumuzu pekiştiren en önemli etkinliklerden biri de gezilerimiz. Bu nedenle dönemimizde de iki yurtdışı gezi planladık. Buna ek olarak Ocakbaşı Gruplarımızın organize ettiği geziler eklenince, çok keyifli geziler gerçekleştirmiş olduk. Özellikle gezilerimize yeni üyelerimizin de katılması, kıdemli üyelerimizi ve kulübümüzü daha yakından tanımaları açısından beni çok mutlu etti. Önümüzdeki dönemlerde de gerek toplantılara katılım, gerekse de sosyal faaliyetlerimize katılımların kulübümüzdeki dostluk ve aile ortamının daha da güzel bir şekilde sürdürülmesini sağlayacağını umuyorum. Bu dönem kulübümüzün 55. Kuruluş Yıldönümünü kulübümüzün gelenekselleşmiş Ladies’ Night Kuruluş Balosu şeklinde ve geniş bir katılımla düzenledik. Kulübümüzün gelenekselleşmiş faaliyetlerini düzenli olarak gerçekleştirmenin kulübümüze olan aidiyet hislerimizi de kuvvetlendirdiğini düşünüyor ve çok önemsiyorum.

Bu dönem önem verdiğimiz bir diğer konu da geçmiş dönem projelerimize sahip çıkmak, oralarda hizmet faaliyetlerimizin sürekliliğini sağlamak idi. Bu amaçla daha dönemimiz başlamadan adımızı taşıyan okul ve tesislerden Sarıçam (İncirlik) Adana Rotary Kulübü Anaokulu, Yüreğir Adana Rotary Kulübü Anaokulu, Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler Okulu, Adana Rotary Kulübü Yedipınar Rehabilitasyon Parkı, Adana Rotary Kulübü Şehit Anaları Spor Kompleksini ziyaret ederek ve buraların yöneticileri ile görüşerek eksik ve ihtiyaçları belirledik, bu ihtiyaçlara yönelik projeler planladık. Adana Rotary Kulübü olarak geçmiş dönem başkanlarımız ve üyelerimizin büyük gayret ve fedakarlıkları ile yaptırdıkları ve adımızı taşıyan tesislerde sürekli varlık göstermenin her dönem en önemli görevlerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Yeni üyelerimizin de bu tesislerde gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere katılmaları kulübümüzü daha iyi tanımaları ve kulübümüzün büyüklüğünü daha iyi fark etmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Dönemimizde çok önem verdiğimiz bir diğer konu Adana Rotaract Kulübü ve Adana Interact Kulübünü güçlendirmek, bu kulüplerimizin üyelerinin Kendinden Önce Hizmet idealini genç yaştan özümsemelerini sağlamak ve onlara her zaman yanlarında olduğumuz hissini vermek idi. Bu dönem gerek Adana Rotaract Kulübü başkanı gerekse de Adana Interact Kulübü Başkanı kulüplerini son derece başarılı bir şekilde yönetirken bir yandan da bizle müthiş bir işbirliğine girdiler. Bu sayede hem her iki kulübümüz de güçlü ve canlı birer kulüp haline geldi hem de beraber bir çok projeye imza attık. Hem biz onları hem de onlar Adana Rotary Kulübünü daha yakından tanıdılar. Beni çok mutlu eden projelerimizden biri, Adana Rotaract Kulübünün öncülüğünde 8 Rotaract Kulübü ile beraber Samandağ’da yaptığımız projelerdi. Gençlerimizin depremden etkilenmiş insanlara canla başla el uzatırlarken onlarla beraber ve dayanışma içinde çalışmak gerçekten eşsiz bir deneyim ve mutluluktu. Ancak, gençlerimiz ile ilgili faaliyetlerimiz arasında beni daha da çok mutlu eden, bu dönem Adana Rotakids Kulübümüzü kurmamız oldu. Rotakids kulübümüzün faaliyetleri sayesinde hem çocuklarımız ve torunlarımız birbirlerini daha yakından tanıyıp arkadaş olurken hem de doğayı ve çevreyi korumak, hayvanları sevmek ve başka insanlara yardım etmek, yani iyi insan olmak yolunda çok önemli adımlar attılar. Sözlerimi Adana Rotary Kulübünün her dönem daha da güçlü, daha sıkı dostluk bağlarıyla birbirine bağlanmış bir aile olarak daha güzel projelere imza atmasını umut ederek ve “Dünyaya Umut Olalım!” diyerek sevgi ve saygı dileklerimle sonlandırıyorum.