Antakya Kulüp gezimiz. Noel 2022


24 Aralık sabahı 6.Ocakbaşı grubumuzun düzenlediği “Antakya’da Noel” gezimize başladık. Otuz beş katılımcı ile istasyon önünden hareket ettik. Payas ilçesindeki Anadolu’nun en büyük külliyesi olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve kervansarayını ziyaret ettik. Tapınak şövalyeleri tarafından yapılan ve sonra istilalar ile yıkılıp tekrar yapılan stratejik kaleyi ve kervansarayı hayranlıkla gezdik. Külliye içindeki cami, hamam, arasta(Kapalıçarşı) ve kervansarayı gezerken Mimar Sinan tarafından yapılan bu eserlere ve Sinan’ın dehasına bir kez daha hayran kaldık.

Antakya’da Habip Neccar Cami, Uzun Çarşı, Ulu Cami, restorasyonu devam eden eski Antakya evleri ve sokakları ile şehrin kültür mozaiğinde önemli rol oynayan ortodoks, protestan ve Katolik kiliselerini gördük. Akşam yemeğimiz Konak Restorandaydı. Konaklamamız Savon Otel’de oldu.

İkinci gün St.Pierre Kilisesi, Antakya Mozaik Müzesi ve Müze Otel gezileri ile başladı. Dönüş yolunda ise İskenderun Şirinyer Restoran’da muhteşem deniz ve güneşin batışını izleyerek balıklarımızı yedik.2022 yılını bir gezimizi daha harika katılımınız ile tamamlayarak anılarımıza kattık. Bu gezimizden elde edilen gelir ile akıllı baston projemize destek olacağız.